Príhovor …

Vážení spoluobčania!

Prvý máj ma viacej významov. Je to sviatok práce, sviatok jari a takisto sa dáva prvomájový bozk pod rozkvitnutou čerešňou.

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály v roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. V roku 1886 sa všade v USA – od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Po vzniku ČSR bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich.

Vážení spoluobčania!

Práca v našich životoch zaujíma jedno z najdôležitejších miest v rebríčku priorít. V práci trávime niekoľko hodín denne, živí nás a obzvlášť v súčasnej dobe tvrdo pociťujeme, keď je jej nedostatok. Mnohí spoluobčania len s ťažkosťou získavajú prácu, preto si musíme častejšie uvedomovať, že práca a zdravie sú to najdôležitejšie, čo človek potrebuje pre dôstojný život.

Každý rok sme svedkami osláv 1. mája, keď si tento sviatok pripomínajú a oslavujú ľudia združení v rôznych spolkoch. Prvý máj bol, je a verím, že aj bude medzinárodným sviatkom pracujúcich. Je to sviatok, kedy si pripomíname históriu zápasu ľudí práce o lepšie ekonomické, sociálne podmienky, aby sme si pripomenuli obete, ktoré priniesli, aby sme si lepšie uvedomili svoju terajšiu pozíciu a víziu do budúcnosti.

Dnes sa  mnoho vecí od významných udalostí viažucich sa k sviatku práce zmenilo. Mali by sme sa oslobodiť od predsudkov spojených s týmto sviatkom a mali by sme znovu nadviazať na skutočnú podstatu a odkaz udalostí predchádzajúcim vyhláseniu sviatku práce.

Prajem si, aby každý človek v našej spoločnosti našiel uplatnenie, ktoré bude pre neho jednou z najdôležitejších súčastí života.

Ing. Alena Káanová

prednostka Okresného úradu Brezno

Pridaj komentár